موقف ما در نظام تعلیم و تربیت، موقف توحیدی نیست

 

مؤسس مجموعه فرهنگ و تمدن توحیدی بیان داشت: جامعه ما در نظام تعلیم و تربیتی تنفس می­کند که در آن «E=Mc2» علم است ولی اللهُ احد علم نیست. اللهُ الصّمد علم نیست.

 

حجت الإسلام فلاح شیروانی در جمع هسته اجرایی «دوره تربیت مربی و کادر آموزشی در عرصۀ تعلیم و تربیت اسلامی» گفت: جمع نظام تعلیم و تربیت از آبشخورهای متعددی تغذیه می­کند. به همین جهت، اگر آن آبشخورها – که می­توان اسم­شان را مبانی گذاشت - تغییرات جدی بکنند، طرح­های متفاوتی را به سمت آبگیر نظام تعلیم و تربیت سرریز خواهند کرد. بنیادهای فکریِ اسلامی، آنقدر متفاوت هست که نظام تعلیم و تربیت اسلامی کاملاً متفاوت باشد: تعریفی که از انسان دارد، تعریفی که از جهان دارد، تعریفی که از جامعه دارد؛ تعریفی که از سعادت­های بشر دارد. ساز و کارهای تحول انسان و عوامل پدیداری این تحول، قطعاً دارای مهندسی خاصی از جامعه دارد و ظرفیت­هایی را برای تغییر انسان تعریف کرده است. ما با توجه به مقاصد تمدنی خودمان، اگر در موقف تعلیم و تربیت قرار بگیریم، کاملاً متفاوت فکر خواهیم کرد و من احساس میکنم که هنوز به طور جدی این کار را شروع نکرده­ایم.

وی با اشاره به این­که «تغییر نظام تعلیم و تربیت، انسان­های رشیدی می­خواهد» اظهار داشت: ساخت نظام تعلیم و تربیت نوین، به تعریف حوزوی، فحولی میخواهد که وقتی دربارۀ مبانی بحث می­کنند، آن مبانی را باور کرده باشند و بدانند باید با مبانی قدم به پیش بردارند، چراکه در بسیاری از اوقات مبانی تبدیل به سرود می­شود. ما به کسانی احتیاج داریم که بتوانند این مبانی را به تفصیل برسانند و به تعبیری مبانی آن­ها را دچار صعق نکند. زمانی­که یک مبنا را می­نوشند، بتوانند از صعق خارج بشوند و بتوانند قدم­های بعدی را بردارند. ما الآن در حوزۀ تعلیم و تربیت به شدت احتیاج به ورود این فحل­ها داریم تا بتوانند یک تعلیم و تربیت بدون ترس، بدون خوف، یک تعلیم و تربیت متفاوتی را به عنوان یک نهاد اجتماعی برای ما رقم بزند و همۀ ما را به یک بهشت، به یک موقف اجتماعی فطری دعوت بکنند.

مؤسس مجموعه فرهنگ و تمدن توحیدی اظهار داشت: کافی است که شما تعریف علم را عوض کنید. جامعه ما در نظام تعلیم و تربیتی تنفس می­کند که در آن «E=Mc2» علم است ولی اللهُ احد علم نیست. اللهُ الصّمد علم نیست. اصلاً این نظام نمی­تواند بفهمد اللهُ احد به چه معناست؟ در این نظام تعلیم و تربیت مجبور به خواندن قرآن هستی اما این، علم نیست و نمی­توان چیزی از آن فهمید. نظام تعلیم و تربیتی که نمی­داند به چه چیزی علم بگوید و چه چیزی را ناعلم بداند. اینجوری ما به کجا می­خواهیم برسیم؟ این موقف، موقفِ توحیدی نیست. این موقف مسلمانی نیست. حوزۀ تعلیم و تربیت به شدّت از تمام این­ها متأثر است.

وی در پاسخ به سؤال «نقش تربیت در رسیدن به تمدّن اسلامی چیست؟» فرمود: تربیت تصرف در عالم انسانی است. تمدن را چه کسی باید برپا کند؟ تمدن را یک هویت نوین برپا می­کند؛ یعنی انسان با یک هویت نوین. آقا رسول اکرم(ص) زمانی که در جامعۀ اسلامی مبعوث می­شوند، یک دعوت متفاوت را رقم می­زند و با آن دعوت، در حیات بشری تغییر سیصد و شصت درجه­ای ایجاد می­کنند. همه چیز را ویرایش می­کنند. قبلۀ همه را به یک سمت متفاوتی عوض می­کنند. فرض کنید آقا رسول اکرم(ص) در مرتبۀ پایین­تری بود، مگر این حادثه­ها امکان داشت که اتفاق بیفتد؟ تعلیم و تربیت؛ یعنی خلق یک انسانی که می­تواند تمدن­سازی کند. شما حتماً باید در کارِ پرورش انسان­های متفاوتی باشید تا آن­ها بتوانند تمدن متفاوتی را رقم بزنند. البته خودِ نهاد تعلیم و تربیت، یک پاره­ای از حیات تمدنی است، ولی بالاخره از یک نقطه­هایی شروع میشود و آهسته آهسته می­توان به یک خروجی­های متفاوتی رسید. زمانی بود که پزشک از پاکستان و هند وارد می­کردیم. این مخاطره را اولیاء کشور جدی گرفتند و در حال حاضر به نقطه­اس رسیده­ایم که پزشکان ما به سختی شغل پیدا می­کنند، با اینکه جمعیت بیشتر شده است. الآن پزشک صادر می­کنیم و یا آماده­ایم تا آنان را صادر کنیم.

حجت الإسلام فلاح در پایان خاطرنشان کرد: تعلیم و تربیت اسلامی، یک عده­ای را می­خواهد که باورش کنند و بدانند که به نام خدا، به نام دین خدا می­توان انسان­های متفاوتی تربیت کنیم. با این عده پای یک نظام تعلیم و تربیت متفاوت بایستند و انسان های متفاوتی را تحویل بدهند. آن وقت، این انسانهایی که متفاوت تربیت شده­اند، اگر در جایی ورود کنند، تعریف آن محیط را عوض خواهند نمود. به عبارت دیگر، اگر یک انسان متفاوتی، در یک محیط وارد شود، آن محیطِ انسانی تکویناً دچار تغییر می­شود و آن محیط انسانی با حضور او عوض می­شود. همچنین اگر آن انسان متفاوت، آدم فعالی باشد، آدم ماهری باشد و دارای این افزوده­ها باشد، آغاز به ویرایش محیط انسانی می­کند و اتفاقات بزرگی می افتد.

 

لازم به ذکر است، «دورۀ تربیت مربی و کادر آموزشی در عرصۀ تعلیم و تربیت اسلامی» با همت مدرسۀ تمدن نوین اسلامی(متنا) جمعه 17/12/97 شروع به فعالیت خواهد نمود. حجت الإسلام فلاح شیروانی به عنوان یکی از سخنرانان افتتاحیه با موضوع «نحوۀ مواجهۀ تمدنی با تربیت غربی» در این جلسه حضور خواهند یافت.